HISTORYCZNE OTWARCIE 12.O!PLA

Można by rzec – WYBIŁA DWUNASTA! Zapraszamy więc na historyczne otwarcie 12. Ogólnopolskiego Festiwalu (Polskiej) Animacji O!PLA, które będzie mieć miejsce w sali Odeon nowego łódzkiego kina na terenie EC1, a dokładnie w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (wejście od ul. Wojciecha Hasa).

W programie premiera wyjątkowego programu ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII oraz spotkanie ze znakomitymi Gośćmi: Dorotą Combrzyńską-Nogalą, pisarką, autorką m.in. pierwowzoru BEZSENNOŚCI JUTKI; Michałem Adamiakiem, edukatorem i historykiem związanym z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana; Heleną Stańczyk animatorką, studentką PWSFTviT w Łodzi, oraz Agnieszką Bujak, producentką mediów i wystaw multimedialnych głównie poświęconych historii.

Wieczór otworzy łódzka premiera biorącego udział w O!PLA najnowszego filmu Nestora polskiej animacji Pana Witolda Giersza – PORTRET KONIA.

W PROGRAMIE:
● OTWARCIE 12. O!PLA: PORTRET KONIA (2023, 05:46), Witold Giersz, FUMI Studio

ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII:
● 49 385 (2023, 08:00), Helena Stańczyk, PWSFTviT w Łodzi
● BEZSENNOŚĆ JUTKI (2023, 17:20), Maria Görlich-Opyd, EGoFILM
● KAPRAL WOJTEK (Polska/Wielka Brytania 2023, 27:49), Iain Gardner, Filmograf sp. z o.o.
● MAGDA (2022, 09:07), Adela Kaczmarek-Siwińska, Letko
● ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM (2023, 18:46), Artur Mikulski, Muzeum Polin/Hi Story

ROZMOWA O ANIMOWANEJ HISTORII Z ZAPROSZONYMI GOŚĆMI:

Dorota Combrzyńska-Nogala – polonistka, surdopedagog, autorka powieści obyczajowych dla dorosłych (Piąta z kwartetu, Wytwórnia Wód Gazowanych) i książek dla dzieci i młodzieży, w tym m.in. BEZSENNOŚCI JUTKI. Mieszka, pracuje i tworzy w Łodzi.

Helena Stańczyk jest studentką III roku Animacji i efektów specjalnych w Łódzkiej Szkole FIlmowej. Jest absolwentką Państwowego LIceum Sztuk Plastycznych w Warszawie na specjalizacji Realizacje Intermedialne. Animacją zainteresowała się w wieku 13 lat podczas Legnickiej Akademii FIlmowej – Warsztatów Filmu Animowanego, na które jeździ co roku – początkowo jako uczestniczka, a obecnie by pomagać dzieciom i młodzieży tworzyć ich własne filmy. Laureatka wyróżnienia IV miejsca na O!PLA 2019 za zrealizowany w Legnickiej Akademii Filmowej 2017 SEZON OTWARTY.

Agnieszka Bujak – producentka mediów i wystaw multimedialnych. Z wykształcenia filolog języka angielskiego, lingwista. Od kilkunastu lat ściśle związana z wystawiennictwem i produkcją wystaw multimedialnych. Pierwsze kroki stawiała w telewizji jako kierownik produkcji oraz producent programów telewizyjnych. Współpracowała jako producent z TVN, Polsat oraz TVP. W 2012 r. porzuciła pracę w telewizji i rozpoczęła produkcję mediów dla Wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury, muzeami. Jako producent była odpowiedzialna za realizację jednych z największych wystaw w Polsce. Do jej projektów należy koncepcja oraz produkcja mediów dla wystawy stałej m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Regionalego Spichlerz w Płocku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Browaru Żywiec w Żywcu, Muzeum Memów w Płocku, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W roku 2023 pracowała nad animacją z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie na podst. książki Hanny Krall, pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” – dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obecnie pracuje nad wystawą stałą Muzeum Historii Polski.

Michał Adamiak – absolwent historii na Uniwersytecie Łódzkim. Wieloletni instruktor ZHP. Absolwent seminarium „Judaizm – Dzieje i kultura Żydów polskich –Holocaust” organizowanego przez instytut Yad Vashem. Współtwórca podcastu edukacyjnego “Łódzkie historie” i autor podcastu „600 minut o Łodzi”. Koordynator projektów edukacyjnych m.in. „Bohaterowie w cieniu Tatr” Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz projektów Centrum Dialogu: „Kurier.TV”, Kurier. FM”, „Łódź Bagdadem jest bajecznym” oraz “Nie tylko szablą – tuszem i piórkiem w walce z najeźdźcą” .

Spotkanie poprowadzi Piotr Kardas (O!PLA)

BILETY: 10 ZŁ DOSTĘPNE W KASIE KINA

WSPIERAJ O!PLA I LUSITANIĘ PRZEZ CAŁY ROK

● postaw O!PLA dobrą kawę: https://buycoffee.to/o!planazywo 

● zostań Patronem/Patronką O!PLA i jej siostry, Lusitani: https://patronite.pl/polska-animacja

● zostań Patronem/Patronką TYLKO Lusitani: https://tiny.pl/cfzln

Dodaj komentarz